Przemocy Mówimy NIE!
Strona Główna »  Poprzednia strona »  Opis projektu

Opis projektu

Projekt „Przemocy mówimy - NIE! ” edycja 2014  realizowany jest przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Suwałkach w ramach dotacji uzyskanej przez Powiat Suwalski w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w Programie Osłonowym „Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie”.   

Projekt jest zgodny z treścią Programu Osłonowego i realizuje Cel II  Programu: 

Podejmowanie działań profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz jego cele  szczegółowe:

  • rozwój działalności zespołów Interdyscyplinarnych oraz grup roboczych;
  • rozszerzenie dostępu do poradnictwa specjalistycznego dla różnych kategorii ofiar;
  • rozszerzenie oddziaływań terapeutycznych ukierunkowanych na osoby dotknięte przemocą oraz osoby stosujące przemoc w rodzinie;

Projekt przewiduje realizację 4 Działań:
 


Działanie 1. Rozwój działalności Zespołów Interdyscyplinarnych i grup roboczych.

Poddziałanie 1.1:

Kursy doskonalące dla członków zespołów interdyscyplinarnych i członków grup roboczych. 
Dla członków zespołów interdyscyplinarnych i osób zaangażowanych /aktualnie lub potencjalnie /w pracę grup roboczych przewidziane są następujące formy doskonalące:

- Kursy doskonalące pracę dla poszczególnych grup zawodowych   /służba zdrowia,  przedstawiciele GKRPA, kuratorzy, kapłani/
/  4 kursy  x 4 godziny  x 2 prowadzących /

Podczas spotkań doskonalących dla poszczególnych grup zawodowych w zależności od grupy i zapotrzebowania po weryfikacji  doskonalony będzie warsztat pracy w zakresie rozmowy z osobami doświadczającymi przemocy, stosującymi przemoc, uzupełniona  wiedza na temat  samego zjawiska  przemocy, sposobów interwencji, form pracy z osobami doświadczającymi przemocy oraz osobami stosującymi przemoc  oraz możliwości zapobiegania zjawisku przemocy w rodzinie. Uczestnicy spotkań otrzymają materiały edukacyjne dotyczące omawianych treści i zaświadczenie o uczestnictwie w spotkaniu. 

- Kurs zaawansowany w terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach min. 130 godz.

Kurs zaawansowany - Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach przeznaczony jest na osób, które uczestniczyły w Kursie podstawowym TSR. Kurs  ma na celu przygotowanie osób do pracy  terapeutycznej metodą  TSR.  Przewidziany jest na  dla grupy ok. 16 osób. 

 - KURS -Zastosowanie profilaktyki zintegrowanej w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie –  4 godzinne spotkanie – zespół prowadzący

 Kurs  ma na celu  przedstawienie nowoczesnych programów z zakresu profilaktyki zintegrowanej do wykorzystania w praktyce szkolnej obejmującej: profilaktykę uzależnień, profilaktykę przemocy, wychowanie ku miłości i odpowiedzialności, profilaktykę ciąż nastolatek i profilaktykę HIV/AIDS. Przedstawiony zostanie  program profilaktyki zintegrowanej ARCHIPELAG SKARBÓW. Kurs przeznaczony jest dla  przedstawicieli  GOPS,  GKRPA, szkół. Grupa ok.40 osób.

Poddziałanie 1.2:  

Pogadanki środowiskowe w zakresie przeciwdziałania przemocy

- dla liderów sołectw z gmin Powiatu Suwalskiego  /9 spotkań x 2 godziny x 2 prowadzących /

Na spotkanie zaproszone zostaną kobiety sołtyski  lub żony sołtysów  i najaktywniejsze  kobiety w sołectwie. Treścią spotkań będzie zapoznanie kobiet z podstawową wiedzą na temat zjawiska przemocy, form pomocy oraz sposobów zapobiegania  przemocy oraz zainspirowanie kobiet  do tworzenia  grup samopomocowych i grup wsparcia na terenach wiejskich. 

- dla młodzieży szkolnej i osób przygotowujących się do małżeństwa  

Pogadanki prowadzone będą przez pedagogów przygotowanych poprzez Kursy  i wcześniejsze szkolenia oraz pracowników PCPR na terenie szkół, szczególnie w ramach Kampanii Białej Wstążki. Będą to między innymi Randka bez przemocy i Niebieska Karta w szkole.  W ramach projektu przygotowane zostaną materiały edukacyjne na spotkania, które przekazane zostaną dla młodzieży, narzeczonych. 
Pogadanki dla narzeczonych prowadzone będą przez pracowników PCPR lub doradców rodzinnych współpracujących  z PCPR w ramach prowadzonych Kursów Przedmałżeńskich. Uczestnicy otrzymają materiały edukacyjne.

Działanie 2: Rozwój poradnictwa specjalistycznego dla różnych kategorii ofiar.

Realizacja projektu pozwoli na wzmocnienie sieci wsparcia dla osób doświadczających przemocy oraz poszerzenie lokalnej oferty pomocowej dla osób uwikłanych w przemoc. W ramach zadania zostaną przeprowadzone indywidualne konsultacje specjalistyczne:

- prawnika /4 m-ce x  6 godz./
- psycholog /4 m-ce x  6 godz./
- psychologa dziecięcego /4 m-ce x  12  godz./
- pedagoga  / 4 m-ce x  6 godz./
- logopedy /4 m-ce x 6  godz. /
- terapeuty uzależnień  / 4 m-ce x  6 godz./

Porady specjalistyczne realizowane będą przy PCPR lub na terenie gmin z terenu Powiatu Suwalskiego.

Działanie 3: Rozwój oddziaływań terapeutycznych ukierunkowanych na osoby dotknięte przemocą w rodzinie i osoby stosujące przemoc w rodzinie.

Poddziałanie 3.1 Program dla młodzieży

W ramach tego poddziałania zorganizowany zostanie 3 dniowy obóz przetrwania dla 15 osobowej grupy młodzieży wybranej z rodzin dotkniętych przemocą w celu integracji oraz przeproprowadzon zostaną 2 grupy wsparcia dla młodzieży z elementami treningu umiejętności społecznych. 

Poddziałanie 3.2 Program dla kobiet „Wyjście z cienia”.

Program przeznaczony jest dla osób doświadczających przemocy w rodzinie korzystających ze wsparcia SOW, również byłych klientek Hostelu SOW. Program składać się będzie z grupy wsparcia dla kobiet, odbywającej się jednocześnie grupy dla dzieci prowadzonej przez wolontariuszy. W ramach programu zostaną zorganizowane dwa wyjścia dla kobiet wraz z dziećmi – na basen i do groty solnej Dodatkową odbędą się spotkania z wizażystką oraz dietetykiem.  Grupa będzie liczyła ok. 10 kobiet i 20 dzieci

Poddziałanie 3.3 Program dla rodziców „Akademia Dobrego Rodzica”.

„Akademia Dobrego Rodzica” jest to oferta warsztatów przekazującym rodzicom istotne właściwych postaw rodzicielskich, które mają wpływ  na prawidłowy rozwój dzieci. Warsztaty pomogą rodzicom  umocnić swoje  umiejętności wychowawcze. 
Program składa się z 

- Warsztatów umiejętności wychowawczych „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” -2 cykle  
- Warsztatu  „Bez klapsa- jak z szacunkiem i miłością stawiać dziecku granice" 
- 9 spotkań  edukacyjnych dla rodziców  2 godzinnych w szkołach na terenie Powiatu Suwalskiego.

 Podziałanie 3.4 Program terapeutyczny dla osób stosujących przemoc w podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach

- Konsultacje indywidualne  przed spotkaniami grupowymi /lub po spotkaniach grupowych /2 specjalistów  x 24 godz./ 
- Grupa w podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach ( 16 spotkań x 3 godz. x 2 prowadzących/ 


© 2014 PCPR Suwałki

  Tworzenie stron internetowych ONAVI